Dorosły u logopedy

Coraz więcej osób dorosłych trafia do gabinetów logopedycznych.
☝️I słusznie…
🗣👄Logopeda to specjalista, który zajmuje się również terapią osób dorosłych.
🗣👩‍🎤👨‍🎤W zależności od problemu z jakim zgłasza się dorosły, pomocny może tu być logopeda ze specjalizacją w zakresie emisji głosu lub logopedii medialnej.
Oczywiście powody z jakimi dorosły trafia do logopedy są różne. Czasami jest to konieczność, aby dostać wymarzoną pracę.
👶👨‍💻Bo, o ile seplenienie u małego Tadzia, czy brak prawidłowej realizacji głoski [r], niektórzy mogą odbierać jako śmieszne i urocze, to już dorosłemu Tadeuszowi, który pracuje na kierowniczym stanowisku, a ma wadę wymowy, nie będzie do śmiechu.
🗣👩‍🎤👨‍💼👩‍🏫To samo tyczy się zawodów, w których występujemy publicznie i profesjonalnie używamy głosów.
Ale bywa i tak, że regularna terapia logopedyczna jest koniecznością, aby wybrać się na wymarzone studia.
Bo, czy można być aktorem lub logopedą z wadą wymowy? Czy można być prawnikiem, kiedy mamy problemy z jąkaniem? Czy można być nauczycielem, mając problem z emisją głosu?
Czasami są to czynniki zdrowotne takie jak:
👉afazja (np. po wypadkach komunikacyjnych, udarach);
👉dysfagia (zaburzenia połykania, występują w wyniku uszkodzonych struktur układu pokarmowego/jamy ustnej, przełyku, gardła, krtani/ w wyniku choroby nowotworowej, urazów, chorób układu nerwowego, czasami schorzeń o podłożu psychicznym);
👉demencja starcza, choroba Alzheimera, Parkinsona;
👉problemy zgryzowe (nieprawidłowe połykanie, które powoduje powstawanie wad zgryzy i „przeszkadza” w leczeniu ortodontycznym;
👉zabiegi prostowania skrzywionej przegrody nosowej – nauka prawidłowego toru oddechowego;
👉stan przed, i po podcięciu wędzidełka językowego;
👉częste infekcje z powodu oddychania torem ustnym;
👉jąkanie;
👉choroby nowotworowe;
👉Pacjenci po laryngektomii.
Mimo, że połowa moich pacjentów to dorośli, to na koniec spotkań i tak rozmawiamy o ich dzieciach.
I słusznie… bo jeśli masz jakieś wątpliwości, dotyczące rozwoju swojego dziecka, lub coś Cię niepokoi- lepiej mieć wiadomości „z pierwszej ręki”.
Wujek Google nie jest ani logopedą, ani psychologiem, ani nawet jasnowidzem, więc zamiast sugerować się „poradami z Internetu”, lepiej skonsultować się ze specjalistą.☝️👄🗣