Przerośnięte wędzidełko cd.

Pozostajemy wokół zagadnienia wędzidełka. Tym razem temat dotyczy starszych Pacjentów. Bo problem z przyrośniętym wędzidełkiem wargi lub / i języka dotyczy nie tylko dzieci, ale i dorosłych .
Zabieg jest praktycznie bezbolesny, natomiast najważniejsza kwestią jest przygotowanie i terapia po zabiegu.
Ale po co właściwie podcinać wędzidełko?
Skrócone wędzidełko odpowiada za nieprawidłowa pozycje języka, nieprawidłowy tor oddechowy, nieprawidłowe połykanie. Wiąże się również z chorobami przyzębia, a nawet wadami postawy! Zatem, 👌🏻przed i po podcięciu należy skonsultować się z logopedą w celu przygotowania do zabiegu.
👌🏻Opieka logopedyczna po frenotomii pomoże uniknąć ponownego zrostu oraz wykształci u Pacjenta nawyk pionizacji języka. 🧐 Pamiętajmy, że początek nie jest przyjemny i na to trzeba się przygotować.
🩸Początkowo występować może krwawienie lub obrzęk w okolicach rany. Po 3,4 dniach powinno być już lepiej, i można wprowadzać masaże, potem już ćwiczenia języka czy warg, ćwiczenia prawidłowej pozycji spoczynkowej języka.
Jest to bardzo istotny etap, gdyż sam zabieg podcięcia nie spowoduje korekty zaburzonych funkcji, a źle zrośnięta tkanka może przysporzyć wiele problemów łącznie z koniecznością ponownego podcięcia.
🥣Należy zadbać również o dietę po zabiegu. Czyli produkty o łagodnym smaku, odstawiamy ostre przyprawy🌶Najlepiej sprawdza się dieta płynna i lody…🍦,które łagodzą obrzęk i ból 😁Czyli nic gorącego co dodatkowo mogłoby podrażnić ranę.